Freeze Drying Chambers and Equipment
- (1)
- (2)
- (18)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (423)
- (10)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (23)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (103)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (6)
- (2)
- (104)
- (212)
- (14)
- (339)
- (8)
- (140)
- (7)
- (3)
- (5)
- (14)
- (2)
- (14)
- (248)
- (6)
- (1)
- (158)
- (6)
- (1)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (40)
- (5)
- (1)
- (30)
- (403)
Filtered Search Results
BUCHI Lyovapor™ Software License
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Lyovapor™ software provides Infinite-Control technology that offers unprecedented levels of process control via display, software, and mobile app.
BUCHI Dry Scroll Pump
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
nXDS is a dry scroll pump offering pumping speeds of 6 m³/h, combined with lower ultimate pressures, lower power consumption, and lower noise levels than other pumps.
Labconco™ Test Tube/Microcentrifuge Tube Rack: FreeZone™ Freeze Dry Accessory
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Round rack for 12-13 mm test tubes and microcentrifuge tubes.
Labconco™ Clear Chemical Trap Canister with Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with FreeZone Freeze Dry Systems.
Labconco™ Heated Product Shelf Chambers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Allows drying of bulk samples, or drying of serum bottles, vials or microplates. Labconco Heated Product Shelf Chambers are wireless and removable so that they may be placed in freezer for pre-freezing.
| Shipping Weight (Metric) | 36.29 kg |
|---|---|
| Type | Heated Shelf |
| Depth (English) | 15.2 in. |
| Width (English) | 15.2 in. |
| No. of Shelves | 3 |
| Depth (Metric) | 38.6 cm |
| Amperage | 2A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Steel (Shelves), Acrylic (Chamber) |
| Certifications/Compliance | UL, CAN/CSA, CE |
| Shipping Weight (English) | 80 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +60°C |
| Width (Metric) | 38.6 cm |
Labconco Heated Product Shelf Chambers with Valves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heated Product Shelf Chambers with Valves for bulk drying and flask drying. Eight ports accommodate both 0.5 and 0.75 in. flask adapters. Includes 12 in. dia. acryl cylind and base.
| No. of Ports | 8 |
|---|---|
| Type | Heated Product Shelf Chamber |
| Material | Acrylic |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +50°C |
BUCHI Drying Rack Manifold 12
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fast sample drying. Connect up to 12 samples to a BUCHI Lyovapor™ with this drying rack with 12 manifold valves and a base plate.
Labconco™ Drying Chamber for FreeZone™ Freeze-Dry Systems
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drying Chamber for use on FreeZone™ Freeze-Dry Systems. 12-port for 1, 2.5, 6, 12, and 18 L models; 16-port for 6, 12, and 18 L models.
| Type | Drying Chamber |
|---|---|
| No. of Shelves | 0 |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | To provide a means to attach flasks to freeze dry system or contain samples in bulk |
Labconco™ 28-Port Manifold; for FreeZone Console Freeze Dryers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stainless steel manifold for use with FreeZone™ Freeze Dryers includes neoprene valves with plastic knobs.
Labconco™ Freeze Dry Replacement Parts: Vacuum Sensor
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Labconco™ Freeze Dry Replacement Parts: Lid Gasket
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gasket, Lid, Labconco; Replacement, Use on all Labconco Freeze Dry Systems
Labconco™ Freeze Dry Manifold
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drying accessories for FreeZone Freeze Dryers.
| Type | Freeze Dry Manifold |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Labconco™ Flask Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Helps to prevent sample melt back
| Height (Metric) | 12.7 cm |
|---|---|
| Type | Flask Holder |
| Width (English) | 3.45 in. |
| No. of Shelves | 0 |
| For Use With (Equipment) | For fast freeze™ flasks, inner flasks 7542000 (40ml) and 7542200 (80ml) and outer flasks 75411 |
| Weight (English) | 1 lb. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | To prevent sample melt back |
| Weight (Metric) | 0.5 kg |
| Height (English) | 5 in. |
Labconco™ Clear Stoppering Chamber
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear Stoppering Chamber for use with 6 L, 12 L and 18 L Freezone™ Dryers.
| Height (Metric) | 58.4 cm |
|---|---|
| Diameter (English) | 13.5 in. |
| Type | Clear Stoppering Chamber |
| No. of Shelves | 1 |
| For Use With (Equipment) | 6 L, 12 L and 18 L FreeZone™ Dryers |
| Diameter (Metric) | 34 cm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Weight (English) | 30 lb. |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | To provide economical means of stoppering serum bottles |
| Temperature Range (Metric) | Up to 40°C |
| Weight (Metric) | 13.6 kg |
| Height (English) | 23 in. |
Labconco™ Mini Stoppering Chamber
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For lyophilizing samples in small serum vials with split stoppers